Pohyb je pre ľudí spôsob, ako udržiavať a podporovať svoje zdravie a kvalitu života. Nemusí to pritom byť len o športovej aktivite či cvičení. Prínosom je aj tanec, chôdza po schodoch, niektoré domáce práce či nahradenie autobusu za bicykel cestou do zamestnania.
Sedavý spôsob života je závažným problémom súčasnej doby. Dôsledkom je nadváha a obezita, ktoré môžu viesť k závažným zdravotným problémom, ako sú diabetes, vysoký krvný tlak či srdcovocievne ochorenia. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) prispieva hypokinéza, čiže pohybová pasivita, až k 600 000 úmrtiam ročne v rámci Európy.
Nedostatkom pohybu trpí viac ako ¼ dospelej svetovej populácie (1,4 miliardy dospelých) – alarmujúce, však? Približne 1 z 3 žien a 1 zo 4 mužov nevykonávajú dostatok fyzickej aktivity pre udržanie svojho zdravia, pričom miera nečinnosti je 2x vyššia v krajinách s vyšším príjmom v porovnaní s krajinami s nižším príjmom.
Viac pohybu je vlastne investíciou do našej budúcnosti. Pravidelná fyzická aktivita totiž pomáha predchádzať nielen chorobám srdca a cukrovke, ale zlepšuje aj psychickú pohodu, kognitívne funkcie, znižuje úzkosť a depresie, zlepšuje spánok a celkovú kvalitu života. Človek, ktorý sa pravidelne hýbe, jednoduchšie zvláda každodenné stresové situácie, zvyšuje svoju pracovnú koordináciu a zvláda úlohy ľahšie a efektívnejšie.
Aby sa prejavili pozitívne účinky pohybu na naše zdravie, mali by byť splnené tieto podmienky:
Takže už je nám všetkým jasné, že pravidelný pohyb je potrebný, ale ako začať?
A nezabúdajte na vhodné výživové doplnky Nahrin a kozmetické prípravky JUST, s ktorými môžete vhodne posilniť a podporiť svoje kĺby, šľachy a kosti. Nájdete ich v kategórii Pohybový aparát. Bližšie informácie, rady a tipy vám ochotne poskytne váš odborný poradca.
Zdroj:
WHO: https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/physical-activity
Národný zdravotný informačný portál: https://www.nzip.cz/clanek/1563-jak-se-zdrave-hybat-a-trenovat