S chuťou ku zdraviu, 7. časť
Intolerancia na lepok sa v našom okolí vyskytuje čoraz častejšie a sú s ňou spájané rôzne obavy. Najväčších strachom je pocit obmedzenia a obetovania obľúbených jedál.
Bezlepkoví stravníci musia byť pri nákupe hotových potravín opatrní a dávať si pozor na lepok najmä tam, kde nie je hneď jednoznačné, že by sa mohol vyskytovať. Hovoríme o potravinách, ktoré môžu byť lepkom kontaminované, alebo je v nich lepok tak trochu skrytý. Na čo si treba dávať najväčší pozor?
- Pšenica – tá ja najväčším nepriateľom, vrátane všetkých jej „rodinných príslušníkov“ ako sú špalda, farro, kamut či semolina.
- Jačmeň – nachádza sa nielen v pečive, ale aj v pivách a alkoholických nápojoch na báze jačmeňa, sladových výrobkoch a v niektorých hotových omáčkach.
- Ovsené vločky – ovos je bezlepková obilnina, avšak niektoré ovsené vločky môžu byť kontaminované lepkom počas spracovania, preto je dôležité vyberať tie, ktoré sú označené ako bezlepkové.
- Spracované potraviny – rôzne hotové omáčky, dresingy, polotovary a hotové jedlá môžu obsahovať skryté zdroje lepku v podobe pšeničnej múky, škrobov či prídavných látok.
- Sójová omáčka – ak máte radi sushi, je to pre vás skvelá bezlepková alternatíva kvalitného obeda. Pozor však na sójové omáčky, často sa v nich objavuje pšenica.
Striktné čítanie etikiet je kľúčové, pretože lepok môže byť prítomný aj v produktoch, ako sú rôzne dochucovadlá, sladidlá či koreninové zmesi.
Nové možnosti
Pri prechode na bezlepkovú stravu sa často objavujú nové potraviny a ingrediencie, ktoré sa bežne v tradičnej strave nepoužívajú. „Bezlepkáči“ ich čoraz viac zaraďujú do svojho jedálnička vďaka ich výživovým hodnotám a možnosti pripravovať rozmanité jedlá. Medzi najčastejšie používané a najvýznamnejšie bezlepkové potraviny patria:
- Pohánka – významná obilnina, takmer zabudnutá, ale v našich zemepisných šírkach v minulosti často používaná. Má jemnú orieškovú chuť a vysoký obsah železa. Vhodná na prípravu palaciniek, pirohov, ale aj chutných sladkých koláčov.
- Quinoa – bohatá na bielkoviny a vlákninu, je vynikajúcou alternatívou k ryži, cestovinám alebo ako základ do šalátov.
- Amarant – podobne ako quinoa, amarant je pseudoobilnina, plná živín, ktorá sa môže použiť na sladko aj na slano v kašiach, polievkach či ako príloha.
- Cícerová múka – výborná alternatíva k bežnej múke, ideálna na pečenie alebo prípravu palaciniek a omáčok.
- Teff – drobná obilnina z Etiópie s vysokým obsahom vlákniny a železa, vhodná na prípravu kaší a pečiva.
- Kokosová múka – používa sa najmä v pečení, pretože má jemnú sladkú chuť a vysoký obsah vlákniny.
- Tapioka – škrob získaný z manioku, ktorý je často používaný ako zahusťovadlo alebo náhrada múky v bezlepkových receptoch.
- Cirok – výživná obilnina s vysokým obsahom bielkovín, vhodná do šalátov, príloh alebo ako múka na pečenie.
- Kukurica – kukurica ako bezlepková alternatíva má široké uplatnenie. Kukuričná strúhanka je vhodná na obaľovanie rezňov, kukuričná krupica na prípravu kaše, kukuričná múka na prípravu cesta na sladké či slané koláče.
Že nové chute môžu byť príjemným spestrením jedálnička, o tom sa presvedčíte po ochutnaní bezlepkového lososového quiche so zelenou fazuľkou.
Predchádzajúce časti seriálu:
S chuťou ku zdraviu, 6. časť – školská desiata
S chuťou ku zdraviu, 5. časť – grilujeme
S chuťou ku zdraviu, 4. časť – pikantné chute
S chuťou ku zdraviu, 3. časť – cukor a jeho zdravšie varianty
S chuťou ku zdraviu, 2. časť – posilnenie imunitného systému
S chuťou ku zdraviu, 1. časť – odľahčenie tráviace traktu