K jeseni neodmysliteľne patria aj šťavnaté jablká a hrušky. Okrem tradičných kompótov a koláčov vynikajú aj ako doplnok k slaným jedlám vo forme plniek či príloh v kombinácii s dusenou kapustou.
Na jeseň nezabúdajme ani na kel či kapustu bohaté na vitamíny. Orechy a huby, ktoré nachádzame počas prechádzky lesom, sú skvelým základom omáčok. A čo by to bola za jeseň bez voňavých korenín? Škorica, klinčeky, zázvor a nové korenie dodávajú hrejivý tón všetkým sladkým aj slaným jedlám.
Tekvice, oranžové kráľovné jesene, sú základom nielen chutných polievok, sladkých dezertov či slaných koláčov. Na Slovensku sú najobľúbenejšie druhy tekvice maslová a tekvica Hokkaido. Rozdiel medzi tekvicou Hokkaido a maslovou tekvicou spočíva v chuti, v konzistencii a spôsobe prípravy.
Maslová tekvica má bledú, béžovo-oranžovú šupku, ktorú treba pred varením ošúpať. Chuť je sladká, s jemne maslovým podtónom – z tejto vlastnosti je odvodený aj jej názov. Keďže maslová tekvica má viac suchšiu a pevnejšiu štruktúru, je (nakrájaná na kocky) vhodnejšia na pečenie, lebo lepšie drží svoj tvar. Pre svoju pevnosť je vhodná aj pri receptoch s témou „plnená tekvica“. Celkovo, ak recept vyžaduje pevnejšiu konzistenciu a menšiu vodnatosť, maslová tekvica je tou pravou voľbou.
Tekvica hokkaido má oranžovú až do červena sfarbenú šupku, ktorá je jedlá, čo znamená, že ju netreba šúpať. Chuť je sladká s orechovými tónmi. Je veľmi všestranná na použitie, najmä v polievkach, pyré či v prívarkoch. Má jemnú konzistenciu a pri varení má tendenciu výrazne zmäknúť, až sa zmeniť na kašovitú konzistenciu, preto je vhodná aj do spomínaných prívarkov. Jeden takýto skvelý a chutný prívarok si môžete pripraviť podľa receptu z 8. časti nášho seriálu.
Tekvicové kvety nepatria do vázy
Tekvicové kvety sú jedlé a často sa používajú v rôznych kuchyniach po celom svete, najmä v stredomorskej a talianskej kuchyni. Sú známe svojou jemnou, ale lahodnou chuťou. Pri varení s tekvicovými kvetmi je dôležité ich jemne opláchnuť a odstrániť vnútorné piestiky, ktoré môžu byť horké.
Ako si ich môžeme pripraviť?
1. Vyprážané tekvicové kvety – obľúbené je obaľovanie v cestíčku a následné vyprážanie. Kvety sa namočia do ľahkého cestíčka a rýchlo sa osmažia na oleji, čím vznikne chutný a chrumkavý pokrm. Odporúčame vyprážať na „zdravom“ tuku, vhodný je kokosový olej.
2. Plnené kvety – plnia sa rôznymi náplňami, ako sú syr ricotta či mozarella, bylinky či mleté mäso. Najlepšie sú pečené, podávajú sa ako príloha k jedlu.
3. Kvety v polievkach či šalátoch – slúžia na dekoráciu polievky, avšak nevyhadzujte ich, sú jedlé.
Predchádzajúce časti seriálu:
S chuťou ku zdraviu, 7. časť – intolerancia na lepok
S chuťou ku zdraviu, 6. časť – školská desiata
S chuťou ku zdraviu, 5. časť – grilujeme
S chuťou ku zdraviu, 4. časť – pikantné chute
S chuťou ku zdraviu, 3. časť – cukor a jeho zdravšie varianty
S chuťou ku zdraviu, 2. časť – posilnenie imunitného systému
S chuťou ku zdraviu, 1. časť – odľahčenie tráviace traktu